Położenie:
Japonia jest państwem obejmującym wyspy Archipelagu Japońskiego, leżącego w pobliżu wschodniego wybrzeża kontynentu azjatyckiego. Archipelag ciągnie się na długości 3 800 km. Powierzchnia kraju wynosi 377 819 km². Składają się na niego cztery główne wyspy: Honsiu (zajmuje 60% powierzchni Japonii), Hokkaido, Kiusiu i Sikoku oraz kilka tysięcy mniejszych wysp i wysepek.
Ukształtowanie powierzchni:
Około 70% powierzchni Japonii zajmują góry. Najwyższe wzniesienia znajdują się na wyspie Honsiu, a wiele z nich wznosi się powyżej 3 000 n.p.m. Najsłynniejszą japońską górą jest wulkan Fudżi (Fuji-san), będący zarazem najwyższym szczytem kraju, o wysokości 3 776 m n.p.m.. Większość gór Japonii ma pochodzenie wulkaniczne, stąd w wielu podgórskich regionach znajdują się gorące źródła. Na terenie kraju mieści się 67 wulkanów, z czego większość jest aktywna. Mimo zagrożenia życia ludność osiedla się w ich pobliżu, a to ze względu na żyzne gleby wulkaniczne. Dla Japonii częste jest ponadto występowanie trzęsień ziemi. W ciągu roku notuje się około 7 - 8 tysięcy wstrząsów o różnej sile.
Klimat:
Japonię cechuje duże zróżnicowanie warunków klimatycznych, które zmieniają się południkowo. Północ kraju charakteryzują mroźne i śnieżne zimy, podczas których temperatura spada nieraz nawet 40ºC poniżej zera. Częste są tu także zamiecie śnieżne, które przynoszą wiejące znad terenów Syberii i Mongolii zimne wiatry. Lata tej części kraju są łagodne, a temperatury powietrza dochodzą do 20ºC. Im dalej na południe tym klimat wysp japońskich się ociepla. Obszary położone najbardziej na południe latem osiągają temperatury co najmniej 30ºC, a zimą rzadko schodzą poniżej 15ºC. W klimacie całej Japonii wyróżnia się cztery pory roku. Na wiosnę (haru) kwitną drzewa wiśni i śliwy. Jest to tak charakterystyczne, że Japonię nazywa się często "krajem kwitnącej wiśni". Drzewa te stanowią symbol kraju, a jego mieszkańcy uwielbiają się im przyglądać i urządzać pod nimi pikniki, czcząc w ten sposób nadejście wiosny. Zwyczaj ten nazywa się "oglądaniem kwiatów". W okresie czerwca i lipca na terenie Japonii trwa pora deszczowa (tsuyu), podczas której występują intensywne opady deszczu oraz bardzo wysokie temperatury powietrza. Pora deszczowa jest niezwykle ważna dla upraw ryżu w tym kraju. Wraz z ustaniem deszczy rozpoczyna się lato (natsu), które trwa do połowy września. Jest ono wilgotne i gorące. Następnie przychodzi jesień (aki), która jest już znacznie chłodniejsza, a powietrze staje się rześkie. Okres zimowy (fuyu) charakteryzuje się dużymi opadami śniegu, zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. Odbywają się wówczas liczne festiwale "śnieżne", z których najsłynniejszy ma miejsce na wyspie Hokkaido w miejscowości Sapporo. Powstają tam olbrzymie lodowe rzeźby, które oglądają przybyli z całego świata turyści.
Świat roślinny i zwierzęcy:
Roślinność Japonii jest niezwykle zróżnicowana, a to z powodu różnorodności warunków klimatycznych oraz rzeźby terenu. Największe znaczenie dla Japończyków mają drzewa wiśni. Rośnie tu także śliwa, sosna i bambus, a wszystkie te rośliny mają znaczenie symboliczne dla mieszkańców kraju. W Japonii występuje wiele gatunków małych zwierząt, ptaków i owadów. Nie spotykane są natomiast duże drapieżne ssaki. Jedynie w górach żyją niedźwiedzie. Liczne są ponadto lisy i psy.
Ludność:
Japonia liczy około 127,5 mln mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosi 337 os/km². Na ludność Japonii składa się mieszanina różnorodnych grup etnicznych. Rdzenni mieszkańcy wysp Archipelagu Japońskiego wymieszali się z ludnością przybyłą z kontynentu azjatyckiego oraz z wysp pacyficznych. Z owego połączenia ukształtowała się dzisiejsza kultura i język japoński. Rozmieszczenie ludności Japonii nie jest równomierne. Obszary górzyste pozostają prawie w ogóle niezamieszkałe, a większość społeczeństwa skupia się na nizinach nadmorskich, gdzie powstały i rozwinęły się także największe miasta. Największym miastem a zarazem stolicą Japonii jest Tokio. Do pozostałych dużych miast należą: Fukuoka, Kioto, Kobe, Osaka, Sapporo i Jokohama.
Językiem urzędowym kraju jest język japoński.
Do najważniejszych religii należą w Japonii szintoizm i różne wyznania buddyjskie.
Rolnictwo:
Zaledwie 14% obszaru kraju nadaje się pod prowadzenie uprawy. Japonię charakteryzuje duże rozdrobnienie gospodarstw, których powierzchnie zajmują średnio 1,4 ha. Uprawia się głównie ryż, warzywa i owoce. Prowadzi się także hodowlę drobiu, bydła i trzody chlewnej. Jednak rolnictwo Japonii nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku wewnętrznego, stąd wiele produktów żywnościowych importuje.
Handel zagraniczny:
Japonia prowadzi wymianę handlową niemal ze wszystkimi krajami na świecie. Jednak ponad 30% eksportu kieruje się na rynek Stanów Zjednoczonych, skąd pochodzi także 20% japońskiego importu. Do innych ważnych partnerów handlowych kraju należą państwa azjatyckie, zwłaszcza: Hongkong, Singapur, Korea Południowa i Tajwan. Japońskie firmy otwierają ponadto fabryki w wielu krajach świata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz